15 تفاوت کابينت کلاسيک ( ممبران ) و مدرن

تمام تفاوت هاي کابينت آشپزخانه مدرن و کابينت کلاسيک

مدل / رنگ / طراحي / چيدمان و…

15 تفاوت کابينت کلاسيک ( ممبران – وکيوم – پي وي سي – ابزار خورده و… ) و مدرن (ملامينه – هايگلاس و … )
کابينت : يک واژه فرانسويست که در ابتدا cabane به معناي انبار مخفي و رفته رفته در سال 1540 ميلادي به کلمه cabinet تغيير يافت و در فارسي به معناي گنجه است .


در گذشته و در آشپزخانه هاي قديمي ايراني گنجه هايي وجود داشت که محل نگهداري ظروف و آذوقه بودند ,نماي سنتي گنجه هاي آن زمان هم کارکرد مورد استفاده خود را داشتند و هم سبکي از نماي ايراني , که با گذشت زمان اين گنجه ها جاي خود را به کابينتهاي کلاسيک ( سنتي ) دادند. کابينتهايي از جنس چوب که زيبايي چشم گيري داشتند و جنس چوب اين کابينتها , گرمابخش محفل آشپزخانه ها شده بودند.

ست کابينت کلاسيک , کابينت هايي ابزار خورده با دستگيرهايي نقش و نگاردار، داراي حجم زياد را تداعي مي کند.

کابينتهايي که چهارچوب ساختاري آنها قابل روئت است و درهاي آنها معمولا طرحي برجسته دارند و حس زيبايي و شايد هم سلطنتي خاصي را به آشپزخانه ها مي بخشند. بارزترين مشخصه کابينت کلاسيک خلق فضاي صميمي و نوستالژيک آشپزخانه است به اين صورت که نهايتا آشپزخانه اي تمام چوب را براي شما تداعي ميکند.
درب ها و تاج هاي ابزار خورده ي متنوع , سرستون هاي منبت کاري شده و يک نماي تاريخي , مشخصه ي اصلي کابينت هاي کلاسيک است که همچنان پرطرف دار است.


و در مقابل کابينت هاي کلاسيک , کابينت هاي مدرن ( امروزي ) به بازار آمدند , که درست بر خلاف کابينت هاي کلاسيک , با ارتفاعي کم و کاملا کم عرض تر و با درب هايي ساده و تخت ، سبک و شکلي کاملا صنعتي و مدرن را به آشپزخانه ها ميدهند.

امروزه همپاي ديگر صنايع , با پيشرفت علم و تکنولوژي صنعت کابينت سازي هم دچار تغيرات شگرفي شده است. کابينت هايي که از جنس چوب و بعد از آن ورق فلزي بودند , تبديل به انواع فايبرگلاس ها , ام دي اف ها و انواع پنل هاي چوبي جديد , سنگ هاي کورين و شده است


اما اين پايان کار نيست , چون با اشباع اذهان و سليقه هاي مردم , باز هم طراحان ايده هاي جديد را از دل گذشته بيرون کشيده و با کمي تغيير در سبک کلاسيک و سنتي , زيباترين , لوکس ترين و گران قيمت ترين نمونه هاي امروزي را ارائه نموده اند.


حال نگاهي عميق تر به تفاوت بين دو نسل ازکابينت ها (کلاسيک و مدرن) مي اندازيم . تفاوت هايي که در هر سبک بسيار جذاب ، ديدني و قابل لمس هستند به شرط آنکه هر کدام صرفا سر جاي خود ، مورد استفاده قرار گيرند و نخواهيم در آشپزخانه منزلمان ترکيبي از هر دو سبک را داشته باشيم . در اين صورت به معناي واقعي و زيبايي حقيقي آنها پي مي بريم.

 

کابينت مدرن : هاي گلاس ، ملامينه و ...کابينت کلاسيک : ممبران ، وکيوم ، روکش PVC و ...
کاملا منظم ، خلوتشلوغ ، قديمی (سنتی)
استفاده از باکس ، شلف یا طبقه به جای ویترین با یک یا دو شیئ دکوریاستفاده از ویترین شیشه ای پر از ظروف مورد استفاده
معمولا تاج و زیرچراغی ندارد و میتوان به جای پاخور از پایه های فلزی استفاده کردباید تاج ، پاخور و زیرچراغی حجیم داشته باشد
رنگ های مات و براقفقط رنگ های مات
نور پردازی با نورهای مخفی ، لامپ های ال ائی دی و نور پردازی از کفنورپردازی با استفاده از لوسترهای بزرگ یا چند منبع نور با سبک قدیمی
قطعات اضافی ندارد و درکار فقط با قطعات مسطح و تخت مواجه هستیداستفاده از قطعات ابزار خورده و حجیم اضافی
رنگ های پیشنهادی : ساده ، فانتزی با بافت های صنعتیرنگ های معمول : سفید و هم خانواده های قهوه ای
ایجاد فضایی صنعتییک نمایش چوبی کامل
ثقل طراحی در هر قسمتی که فضای مناسبی برای طراح ایجاد کند مثل کانترثقل طراحی ، محل قرارگیری اجاق گاز و هود
ارتفاع سقف مهم نیستبرای طراحی اصولی بهتر است ارتفاع سقف بلند باشد
تنها چیزی که روی سقف دیده میشود لامپهای ال ای دی ، باکس های تو رفته یا چند لوستر کوچک فانتزیسقف با الوار چوبی ، آویزهای ظروف (RACK) یا کنده حتی کنده طراحی میشود
ترجیحا استفاده از گاز رو میزیترجیحا استفاده از اجاق مبله
لوازم معمولا سفید ، سیلورلوازم و اکسسوری ها با رنگ برنز ، کرم ، مسی
هود های شیشه ای ، استیل و فلتهود مخفی یا هود های ابزار خورده
هر روز در حال تغییر است و به آینده متمایل استاصالت این سبک در گذشته و در همان روزهایی ست که در مطبخ فقط غذا طبخ میشد

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *